Nekaj o novem veku

Novi vek je zgodovinsko obdobje, katerega začetek zaznamuje odkritje Amerike leta 1492. Krištof Kolumb je s svojo posadko odkril Ameriko in v Evropo prinesel veliko novega, med drugim tudi čokolado in krompir. Za Slovence pa je v tem obdobju pomembno vladanje cesarice Marije Terezije, ki je s svojo reformo uvedla obvezno osnovnošolsko izobraževanje.

Na koncu srednjega veka se je na območju južno od nas razširila Turška država. Turki so na naše ozemlje prihajali na roparske pohode, katerim pravimo turški upadi. Vasi, ki niso bile obdane z obzidjem kot mesta in gradovi, so požigali in uničevali pridelke kmetov. Prebivalci so za obrambo gradili utrdbe – tabori in okoli cerkva zgradili visoka obzidja – taborske cerkve. Vzpostavili pa so tudi obveščevalno mrežo, kjer so s kurjenjem grmad na vzpetinah in zvonjenjem cerkvenih zvonov opozarjali na nevarnost. Turki so močno opustošili našo deželo in kmetje, ki so bili glavne žrtve njihovih upadov, so težko plemičem plačevali dajatve. Ko pa so le-ti začeli dvigovati dajatve, so se kmetje uprli. Tem uporom pravimo kmečki upori oziroma punti. Na slovenskem so kmetje organizirali več kot 100 uporov, večji pa so bili štirje.

K nam se je razširilo versko gibanje protestantizem, kjer je bila zahteva po Svetem pismu v maternem jeziku. V tem gibanju je Primož Trubar leta 1550 napisal prvi knjigi v slovenskem jeziku, Abecednik in Katekizem. Sveto pismo je za slovenski narod prevedel Jurij Dalmatin.

V novem veku se pojavi industrija, kjer ročna dela nadomestijo parni stroji. Pri nas se industrija začne razvijati v 19. stoletju, ko na naše ozemlje pride železnica, ki je povezala Dunaj in Trst, najpomembnejše pristanišče v Avstro-Ogrski. Poleg tega so se začele graditi mnoge tovarne in razvijati se je začela panoga rudarstvo.

Tako kot je bil buren začetek je bil tudi konec novega veka, saj kot konec obdobja štejemo konec prve svetovne vojne. Le-ta se je odvijala med letoma 1914 in 1918. Na našem ozemlju se je leta 1915 odprlo bojišče soška fronta, kjer so se Slovenci borili na obeh straneh, tako na avstro-ogrski kot na italijanski. Avstro-Ogrska je doživela poraz in kasneje razpadla.

 Hrastovlie-Cerkev by Ed88 is licensd under CC BY-SA 3.0Creative Commons Licence