Nekaj o sodobnosti

Sodobnost je najkrajše zgodovinsko obdobje. Zaznamujejo jo številni izumi, iznajdbe in napredki na vseh področjih človeškega življenja. Če pa je na eni strani veliko dobrega, je na drugi strani tudi črno obdobje, saj je to čas najhujše vojne v zgodovini, druge svetovne vojne. Vojna se je začela leta 1939 in je trajala do leta 1945. V njej so Nemčija, Italija in Japonska bile bitko s Sovjetsko zvezo, Združenim kraljestvom, Kitajsko, Jugoslavijo, Francijo in ZDA.

Slovensko območje, ki je po prvi svetovni vojni sodilo pod Kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev (kasneje Kraljevina Jugoslavija), so leta 1941 okupirali 3 okupatorji. Nemci, Italijani in Madžari so si razdelili našo deželo in jo opustošili. Prebivalce so izganjali v koncentracijska taborišča in jih pobijali. Del prebivalcev se je okupatorjem uprlo. Ob koncu vojne so se državne meje spremenile in Slovenija je dobila svojo značilno obliko, obliko kokoške.

Slovenci so po koncu druge svetovne vojne pripadali Socialistični federativni republiki Jugoslaviji (SFRJ). Ta država je vsebovala šest republik: Slovenijo, Hrvaško, Bosno in Hercegovino, Srbijo, Črno goro in Makedonijo. Vsak republika je imela svoj izvršni svet (vlada), skupščino (parlament), zastavo, grb in glavno mesto. Glavno mesto celotne države je bil Beograd, ljudje pa so se med seboj sporazumevali v srbohrvaškem jeziku. Predsednik SFRJ je bil Josip Broz – Tito. V času njegovega predsedovanja so imeli vsi posamezniki zagotovljene osnovne potrebe in čedalje več ljudi si je lahko privoščilo ugodje, kot so TV, avto in počitnice.

Ko pa je leta 1980 Tito umrl, so se v Jugoslaviji začeli pojavljati politični nesporazumi in država se je znašla v krizi. Med Slovenci se je takrat širila ideja o osamosvojitvi Slovenije. Vodstvo republike je 23. decembra 1990 izvedlo plebiscit, kjer se je ljudstvo odločilo za samostojno in neodvisno državo Republiko Slovenijo. Ta je bila uradno razglašena 26. junija 1991. Jugoslavija je bila seveda proti osamosvojitvi in je s svojo vojsko napadla Slovenijo, vendar je bila po desetdnevni vojni poražena in Slovenija se je osamosvojila.

This work, “Zemljevid Jugoslavije”, is a derivative of “File:Locator map Slovenia in Yugoslavia.svg” by Arbalete, used under  CC BY-SA 3.0. “Zemljevid Jugoslavije” is licensed under CC BY-SA 3.0 by PCY_Lara.Creative Commons Licence